Дуже важливою частиною світової економіки і господарства є Північноамериканський регіон, що включає такі держави як США і Канаду. Але не варто забувати, що Північна Америка як материк включає в себе куди більше держав, особливості прапорів яких ми і розглянемо. У минулій статті ми вже провели поділ Південної Америки, а сьогодні приступимо до Північної.
З самого моменту відкриття Північної Америки материк пережив безліч різних поділів, проте з другої половини вісімнадцятого століття колонії почали отримувати незалежність, і поступово карта материка набула сучасного вигляду. Зараз в Північній Америці двадцять три вільних незалежних держави.
Прапори з хрестом
У цю групу віднесемо прапори Північної Америки, які мають різне забарвлення, але розділені на сектори за допомогою хреста, або просто мають чотири рівновеликих сектора, тим самим розділені подобою хреста.
Прапор Домініки з дня здобуття незалежності змінювався цілих три рази і зараз має досить багату символізмом структуру. Хрест з трьох смуг символізує Святу Трійцю (дві третини населення католики), де білий, золотий і чорний кольори відображають три різні раси людей. Папуга в центрі прапора ендемік острова, а десять зірок навколо нього – десять районів Домініки.

Імператорський амазон – ендемік Домініки.
Кольори прапора Домініканської Республіки означають: синій – свободу, а червоний – кров і незалежність. У центрі білого хреста, що символізує віру, знаходиться державний герб республіки.
Синій колір на прапорі Панами означає океан, а червоний, як і у Домініканської Республіки, кров. Але існують і інші інтерпретації значення кольорів цього прапора. Так, червоний колір на прапорі відображає Ліберальну партію, а синій – Консервативну, а зірки відображають громадянську чистоту – синя це влада, а закон – червона.

Прапори з хрестом
вертикальні триколори
У досить цікаву групу віднесемо відразу п’ять держав: Гватемала, Барбадос, Канада, Сент-Вінсент і Гренадіни і Мексику. Примітно, що в центрі кожного з цих триколорів присутній герб або відмітний знак.
Прапор Гватемали походить від прапора Федеративної Республіки Центральної Америки, що займала південну материкову частину Північної Америки і розпалася в 1840 році на кілька окремих держав. Зараз прапор Гватемали символізує чистоту і чесність (білий колір), законність і справедливість (блакитний). У центрі прапора знаходиться державний герб Гватемали.
Сині смуги прапора Барбадосу символізують море, а жовта смуга в центрі – пісок. Тризуб порівнюють з символом Нептуна, але офіційно він представляє стовпи правління Барбадосу: «з народу, з народом, для народу». Також часто тризуб трактують як відділення від Великобританії (так як він не має древка).
Прапор Канади ( «Однолістнік») був затверджений тільки в 1965 році. Офіційно символізму він в собі не несе взагалі, що досить-таки цікавим чином виділяє Канаду серед інших держав світу, так як будь-який прапор прийнято якимось чином розшифровувати. Одинадцять вершин кленового листа були обрані, щоб зображення листа не розвалювалося і не викривлялося при сильному вітрі. Також іноді червоні смуги трактують як океани, які омивають Канаду (білий колір). Лісистість становить країни близько 45%, що досить багато з огляду на площу цієї країни.

Цукровий клен, лист якого відображений на прапорі Канади.
Прапор Сент-Вінсент і Гренадіни відображає латинську букву «V», вибудувану з трьох ромбів (острова держави) і символізує острів Вінсент. Структура нагадує вищезгаданий Канадський прапор і не дарма. У разі, коли центральна смуга займає в два рази більше місця, ніж інші дві, таке співвідношення називають «Канадським стовпом». Блакитний колір на прапорі символізує тропічне небо і кристально чисті води, жовтий символізує піски Гренадіни, а зелений – рослинність островів.
Прапор Мексики відображає надію (зелений), чистоту (білий) і кров (червоний). У центрі полотна розташований державний герб Мексики – орел, який пожирає змію. Як відомо змія часто є символом зла, а згідно з легендами ацтеків, бог Уїцилопочтлі передбачив їм жити на місці, де орел буде пожирати змію.

вертикальні триколори
горизонтальні триколори
У цій групі, як і попередньої, центр прапора займає державний герб країни, або важливий символ. Кольори прапорів цієї групи виходять від тієї ж Федеративної Республіки Центральної Америки.

Прапор Федеративної Республіки Центральної Америки
Прапор Гондурасу відображає Карибське море і Атлантичний океан – дві сині смуги, а п’ять зірок вселяють надію на возз’єднання ФРЦА, яка згадана вище і яка включала території п’яти сучасних держав.
Прапор Нікарагуа має трикутник в центрі полотна – символ рівності. П’ять вулканів на ньому – п’ять націй Центральної Америки, ковпак – свобода, а веселка – мир.
Трикутник на прапорі Сальвадора також символізує рівність, а в цілому символізм збігається з прапором Нікарагуа. Тільки чотирнадцять листів полотна відображають чотирнадцять провінцій Сальвадора.

горизонтальні триколори
розділяє трикутник
Три сині смуги на прапорі Куби символізують три частини, на які розділили Кубу іспанці. Дві білі смуги – прагнення до незалежності, червоний трикутник – кров, пролиту в боротьбі за незалежність острова, а біла зірка – свободу. Прапор був прийнятий в 1848 році і отримав назву «Самотня зірка».
Чорний трикутник на прапорі Багамських островів – єдність і рішучість багамцев, аквамаринові смуги символізують море, а золота в центрі – землю Багам.

розділяє трикутник
діагональний хрест
За принципом першої групи виділимо ще два прапори Північної Америки в окрему групу. Зелений і жовтий кольори прапора Гренади символізують сонячні промені і природу відповідно. Червоний відображає гармонію і мужність, сім зірок – сім округів Гренади. Мускатний горіх на прапорі – основа економіки Гренади.

Гренада знаходиться в світовому топі виробників мускатного горіха.
Чорний колір на прапорі Ямайки – народ острова, зелений відображає надію і природу острова, золотий хрест же відображає сонячні промені або природні багатства.

діагональний хрест
діагональне розподіл
Прапор Сент-Кітс і Невіс використовує традиційні в символізм кольору: червоний – визвольну боротьбу і кров, зелений – природу країни, чорний – африканське населення держави, жовті смуги – сонячні промені і дві білі зірки – надія і воля.
Чорна смуга на прапорі Тринідаду і Тобаго символізує зв’язок і єдність населення островів, дві білі смуги – Карибське море і Атлантичний океан, червоний колір полотна означає життєздатність людей і енергію сонця.

діагональне розподіл
інші
Прапори Північної Америки, що не знайшли собі пари, будуть виділені в окрему групу. Сонце прапора Антигуа і Барбуди відображає зорю нової ери в житті держави, чорний колір – африканське населення островів, червоний – енергію народу, біла і синя смуги – воду і пісок. Чи не складно помітити специфічне V-подібне поділ полотна – це пояснюється відомим символом перемоги ( «victory» – перемога).
Відомий зоряне-смугастий прапор США змінювався цілих 26 разів з моменту своєї появи. Сучасна 50-зоряна версія також є найбільш довго існуючої. Зірки цього прапора відповідно відображають штати держави, а тринадцять смуг – тринадцять перших колоній засновників країни. Синій крижі – Союз штатів, синій колір – справедливість, білий – чистота, червоний – витривалість.

Алан Шепард з поточною версією прапора США на Місяці.
Сучасний прапор Сент-Люсії був прийнятий тільки в 2002 році. Трикутник в центрі – острів, а блакитний колір – океан. Також блакитний колір – символ вірності, а трикутники це два вулкана Сент-Люсії – Грос-Пітон і Пти-Пітон. Жовтий також означає сонце, а біла окантовка чорного трикутника – мир між расами.

Грос-Пітон і Пти-Пітон
У білому колі на прапорі Белізу відображений герб країни; також прапор є єдиним на якому зображені люди. Кольори прапора відображають партії Белізу, а червоні смуги були додані під час здобуття державою незалежності. П’ятдесят листя відображають рік (1950), коли до влади прийшла Народна об’єднана партія.
Горизонтальний біколор Гаїті, схожий з прапором Ліхтенштейну, несе в собі дещо інше значення. У центрі прапора розташований герб держави. Кольори прапора відсилають до квітів французького полотна, таким чином символізують союз мулатів і чорношкірих.
Білий і синій кольори прапора Коста-Ріки символізують незалежність країни, червоний людську цивілізацію, а на червоній смузі полотна зображений державний герб країни.

інші
***
Тепер прийшов час поглянути на карту типів прапорів Північної Америки. Можна відзначити, що частина країн Північної Америки є острівними державами, що, безумовно, вплинуло на тип їх прапорів. Такі країни як Гондурас, Сальвадор і Нікарагуа взяли за основу прапора полотно попереднього великого держави, а вже традиційну популярність отримали не тільки горизонтальні триколори, а й вертикальні. Також в регіоні досить прапорів зі специфічним і нестандартним розподілом. В кольорах прапорів країн Північної Америки можна відзначити звичний символізм червоного, зеленого і синього кольорів, а й новий варіант використання жовтого та білого. Цікавим є факт наявності майже на всіх прапорах Північної Америки гербів країн або певних символів крім квітів і форм.

Карта типів прапорів Північної Америки